Opublikowano Dodaj komentarz

Faktura i technika impasto na obrazach olejnych

Faktura i technika impasto na obrazach olejnych

Faktura i technika impasto na obrazach olejnych

Faktura i technika impasto są bezpośrednio ze sobą powiązane.

Obrazy namalowane techniką impasto mają widoczną fakturę i strukturę farby, co zwykle – ale nie zawsze, bo można malować też alla prima, mokre w mokre, czyli niewarstwowo – powstaje wskutek nakładania grubych warstw farby. Tak namalowane obrazy są bardzo ekspresyjne i dekoracyjne. Technika nakładania farby wymaga sporych umiejętności artysty malarza. Często gruba warstwa farby powstaje dzięki nakładaniu jej szpachelką malarską, choć da się to robić również pędzlem. W moich obrazach poza bardzo intensywną kolorystyką uwagę zwraca właśnie faktura charakterystyczna dla tej techniki, wyraźnie ukazująca pociągnięcia pędzla i szpachli. Niedokładności obrazu i widoczne pociągnięcia pędzla i szpachli to jeden z atutów techniki impasto. Powstająca w ten sposób faktura dodaje kompozycji  złudzenia trójwymiarowości i wskazuje że jest to z całą pewnością obraz ręcznie malowany. Załamania powierzchni drobin farby to również świetne warunki do odbijania i załamywania światła, dzięki czemu obrazy mienią się refleksami i sprawiają wrażenie żywych.

Niestety obrazy trzeba również fotografować, czy to do portfolio, czy po prostu w celach handlowych. Fotografowanie obrazów zawsze było dla mnie trudne. Zawsze jest jakiś problem, a to kolory na zdjęciu nie są takie jak na oryginale, a to światło się zmienia, robią się nieładne odbicia, trzeba poprawiać w Photoshopie. A przy obrazach malowanych impasto fotografowanie stało się jeszcze trudniejsze, bo żeby uzyskać te efekty świetlne, te piękne refleksy, trzeba odpowiednio oświetlić, inaczej one znikają. Ale zdjęcia przynoszą też więcej frajdy. Bo od światła zależy jak widz będzie widział obraz na zdjęciu. A dobre światło jest krótko i zaraz znika.

Faktura i technika impasto – tutaj jest przykład, jak pięknie, cudownie, wspaniale wygląda obraz z grubą fakturą, malowany techniką impasto, kiedy jest oświetlony bocznym światłem, w tym przypadku naturalnym światłem słonecznym wpadającym do mojej pracowni przez okno około godz. 11-12 rano. Piękna gra światła i cienia. Jest to obraz z kwiatami przedstawiający maki polne.

 

A poniżej dla porównania ten sam obraz w dwóch odsłonach: po lewej to samo co u góry, czyli oświetlony bocznym światłem – widoczne szczegóły, każde pociągnięcie pędzla i szpachelki, a przede wszystkim te cudowne cienie rzucane przez grubą fakturę malowaną techniką impasto. A po prawej ten sam obraz płaski, jakby martwy, bez tych cudnych cieni.

Kup: obraz olejny z czerwonymi makami

Poniżej jeszcze kilka przykładów obrazów z fakturą, które udało mi się dobrze sfotografować (choć błędy też są). Obraz z makami i fragment obrazu „Kwiaty w wazonie”:

Obraz olejny „Kwiaty w wazonie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *